Žindymas ir nuskausminamieji vaistai

Paskelbė rima - 2022, Rugpjūtis 6 - 22:14

Klausimas ar galima žindyti, jeigu mamai bus atliekamas nedidelės kūno dalies (pvz., taisant dantis) ar pilnas (atliekant operacijas) nuskausminimas yra vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų. Daugelis gydytojų linkę patarti mamoms nutraukti žindymą bent laikinai ar po operacijos dar kurį laiką vengti žindyti ir ištraukti bei išpilti pieną siekiant apsaugoti kūdikį ar mažą vaiką nuo galimo vaistų, patekusių į mamos pieną, nepageidaujamo poveikio.

Sukaupiama vis daugiau duomenų apie tai, kokie vaistai kokiais kiekiais patenka į mamos pieną ir didėjant duomenų kiekių galima daryti apibendrinimus bei išvadas. Tokius apibendrinimus neseniai pateikė Didžiosios Britanijos ir Airijos anestezijos specialistų asociacija apžvelgusi susikaupusią mokslinę literatūrą.

Nuskausminimas ir žindymas

 

 

Čia keletas svarbių akcentų, kuriuos turėtų žinoti ne tik specialistai, bet ir mamos:

  • Mamos turėtų būti raginamos tęsti žindymą iš karto po operacijos. Dažnai yra rekomenduojama bent 24 val. po operacijos nežindyti, ištraukti pieną ir jį išpilti, tačiau tokios praktikos yra nereikalingos, nes labai mažai nuskausminamųjų vaistų, sukurtų ne opiatų pagrindu, patenka į pieną. Tuo tarpu žindymo nutraukimas, pieno ištraukimo po operacijos metu patiriami sunkumai gali priversti moteris nustoti žindyti anksčiau nei rekomenduojama ar jos pačios norėtų.
  • Jeigu vartojami opiatų pagrindu sukurti nuskausminamieji arba benzodiazepinai IR kūdikiui yra mažiau kaip 6 savaitės (koreguoto amžiaus, jeigu kūdikis gimė neišnešiotas), tuomet reikėtų būti atsargesniems, stebėti kūdikio savijautą (ar netampa mieguistas), yppač jeigu mama yra mieguista. Opiatų pagrindu sukurtus nuskausminamuosius derėtų vartoti ribotai ir geriau rinktis kitus nuskausminimo būdus. Vietinis nuskausminimas būtų geriausias pasirinkimas, kuris taip pat mažiausiai trukdytų moteriai pasirūpinti kūdikiu po intervencijos.
  • Kodeino reikėtų vengti. Tuo tarpu iš vietinių leidžiamų nuskausminamųjų vaistų daugiausiai tirti bupivacaine  ir lidocaine, ir tyrimai rodo, kad naudojami vietiškai šie vaistai yra saugūs žindymo metu. Prilocaine yra nerekomenduojamas žindančioms moterims. 
  • Rekomenduojama trumpas buvimas ligoninėje, kad būtų išvengta dienos ritmo pasikeitimų ir sunkumų derinant buvimą ligoninėje su kūdikio priežiūra. Jeigu operacija atliekama dienos chirurgijos centre, po jos rekomenduojama, kad su mama ir kūdikiu pirmąsias 24 val. būtų atsakingas suaugęs asmuo, galintis stebėti ir tinkamai pasirūpinti tiek mama, tiek kūdikiu, kol mama taps pilnai pajėgi rūpintis savimi ir kūdikiu pati. Pirmąją parą taip pat nerekomenduojama miegoti kartu su kūdikiu ir žindyti miegant, nes mamos jautrumas gali būti sumažėjęs ir ji gali nepakankamai reaguoti į kūdikį.
  • Jeigu naudojami paviršiniai nuskausminamieji - pleistrai, tepalai nuo skausmo, svarbu, kad jie būtų tepami ne ant krūties ir ne tose vietose, kuriose gali liestis kūdikis. Jeigu tepama tokiu būdu, labai mažai vaisto galėtų patekti į pieną.

Jeigu kyla klausimų dėl konkrečių vaistų suderinamumo su žindymu, rekomenduoju ieškoti informacijos:

 

Šaltiniai:

1. J. Mitchell, W. Jones, E. Winkley, S. M. Kinsella. Guideline on anaesthesia and sedation in breastfeeding women 2020. Guideline from the Association of Anaesthetists. https://doi.org/10.1111/anae.15179

2. Anderson P. O. (2020). Local Anesthesia and Breastfeeding. Breastfeeding medicine : the official journal of the Academy of Breastfeeding Medicine.  https://doi.org/10.1089/bfm.2020.0384